A menüpont tartalomjegyzéke:

1. Tájékoztatás a „2024-től hatályos jogszabályváltozások bérügyviteli szemmel”  című 2024.01.25-i, 01.27-i és 01.30-i bérügyviteli videokonferenciáról

2. Általános tájékoztatás előadás-sorozatokról, előadásokról

3. Előadás-sorozatok – Bérügyviteli előadás-sorozatok

         3.1. Előadás-sorozatok csoportosítása

         3.2. Előadás-sorozatokról tájékoztatás

         3.3. Előadás-sorozatok tematikái

4. Tájékoztatás tervezett előadásokról

1. „2024-től hatályos jogszabályváltozások bérügyviteli szemmel” című bérügyviteli videokonferencia

Fókuszban a bérügyvitelt érintő év eleji jogszabályváltozások

A résztvevők a videokonferencia kezdete előtt részletes szakmai összefoglalót kapnak az érintett témákhoz.

A videokonferencia interaktív, konzultációs lehetőséggel.

Választható időpontok:

1.      2024. január 25. csütörtök 9:00 – 12:15

2.      2024. január 27. szombat 9:00 – 12:15

3.      2024. január 30. kedd 16:30 – 19:45

Célunk többet és jobbat nyújtani a résztvevőknek!

 

Előadó: Józsáné Maczkó Gabriella bejegyzett okleveles könyvvizsgáló, regisztrált adószakértő, oktatási tapasztalattal rendelkező gyakorlati bérügyviteli szakember

További információ

Kitölthető jelentkezési lap

Szakmai összefoglaló megrendelő lap

Vissza a lap tetejére

 

2. Általános tájékoztatás előadásokról, előadás-sorozatokról

Az előadásokon illetve előadás-sorozatokon az aktuális és összetett témákat komplex módon, gyakorlatias megközelítésben tárgyaljuk a számviteli területen dolgozó kollégák és bérszámfejtők feladatainak középpontba állításával, a vállalkozások érdekeinek szem előtt tartásával. Ennek során az adók, járulékok, egyéb kötelezettségek, továbbá a bejelentésekkel, bevallásokkal, adatszolgáltatásokkal kapcsolatos előírások is megtárgyalásra kerülnek. A szabályokra vonatkozó áttekintő elméleti összefoglalás után konkrét esetek alapján áttekintjük a szabályok gyakorlati alkalmazását, a kivételek, lehetőségek és buktatók bemutatásával.

Az előadás-sorozatokon a bérügyviteli szakmát érintően átfogóan foglalkozunk a különböző területekkel. Egymásra épülő előadás-sorozatok mellett önálló előadás-sorozatokat is összeállítottunk, olymódon, hogy az egyes előadás-sorozatok a bérügyviteli szakma szűkebb területére fókuszálnak az alapoktól az összetett, magas szintű tudást igénylő feladatokig. Az egyes előadás-sorozatokra önállóan is jelentkezni lehet. Ezzel a résztvevők lehetőséget kapnak arra, hogy csak a számukra érdekes előadás-sorozati témákat hallgassák meg.

Vissza a lap tetejére

3. Előadás-sorozatok

3.1. Előadás-sorozatok csoportosítása

Kezdő kollégák részére alakítottuk ki az Általános nyomtatvány kitöltő (ÁNYK) program gyakorlati ismeretek kezdő bérszámfejtőknek című előadás-sorozatot, amely az ÁNYK program gyakorlati alkalmazásához nyújt segítséget.

 

Egymásra épülő előadás-sorozatok:

A Bérügyvitel a gyakorlatban – az alapoktól az általános szakmai jártasságig című csoport három egymásra épülő előadás-sorozatból áll.

Az előadás-sorozatok kiválasztásánál fontos szempont az egymásra épülés, ezért az I. előadás-sorozat elhagyása nem célszerű azon kollégák számára, akik a kihagyott előadás-sorozat témáihoz kapcsolódó ismerettel nem rendelkeznek. Ugyanakkor a bérszámfejtő tapasztalattal rendelkező kollégák számára a III. előadás-sorozat önmagában is segítséget nyújt.

 

Önálló előadás-sorozatok:

A Bérügyviteli a gyakorlatban – speciális területek című csoport előadás-sorozatai önálló témákat ölelnek fel. Az egyes előadás-sorozatok úgy kerültek kialakításra, hogy azok egyesével, önmagukban választva is hasznos szakmai segítséget nyújtsanak a kiválasztott szakmai terület részletes megismeréséhez.

Vissza a lap tetejére

3.2. Előadás-sorozatokról tájékoztatás

Általános nyomtatvány kitöltő (ÁNYK) program gyakorlati ismeretek kezdő bérszámfejtőknek c. előadás-sorozat (4 x 4 óra)

A résztvevők számítógépen ismerkednek meg a programmal, és maguk készítik el az elektronikus bejelentéseket, bevallásokat.

A előadás-sorozat az általános nyomtatvány kitöltő program gyakorlati alkalmazására készít fel.

A előadás-sorozat ismereteinek elsajátításával a résztvevők megismerik az ÁNYK program rendszerét, működési logikáját és funkcióit, továbbá a bérszámfejtési szempontból legfontosabb alkalmazásokra, a biztosítottak bejelentésére, illetve a havi adóbevallás és adatszolgáltatásra, valamint a foglalkoztatói igazolásra vonatkozó alapvető gyakorlati tudnivalókat.

A előadás-sorozat bérszámfejtő képzettséggel rendelkező, kezdő kollégák számára ajánlott.

Egymásra épülő előadás-sorozatokról tájékoztatás

A Bérügyvitel a gyakorlatban – az alapoktól az általános szakmai jártasságig című csoport előadás-sorozatai:

 I. Előadás-sorozat: Munkaviszonyra vonatkozó bérszámfejtési feladatokhoz kapcsolódó legfontosabb szabályok (5 x 4 óra)

Az előadás-sorozat előadásai segítenek eligazodni bérszámfejtési szempontból leggyakrabban alkalmazandó munkajogi rendelkezések között, emellett foglalkozunk a munkaviszonyt érintő bérügyviteli feladatok elméletével és gyakorlatával. A szabályok módszeres áttekintésén túlmenően hangsúlyt helyezünk bérszámfejtési számítási feladatok megoldására is.

Az előadások nemcsak a gyakorlatban dolgozó kollégák számára, hanem kezdő kollégák, illetve bérprogrammal dolgozó – bérügyviteli képzettséggel nem rendelkező – könyvelők számára is hasznos gyakorlati támogatást nyújtanak.

Az előadás-sorozat a munkaviszonnyal kapcsolatos legtöbbször előforduló bérügyviteli feladatok elvégzésére fókuszál.

II. Előadás-sorozat: Munkavégzésre irányuló jogviszonyok általános bérügyviteli ismeretei (12 x 4 óra)

Ez az előadás-sorozat - az I. Előadás-sorozatra épül – ezért azoknak a kollégáknak, illetve bérprogrammal dolgozó – bérügyviteli képzettséggel nem rendelkező – könyvelőknek a számára ajánlott, akik az I. Előadás-sorozaton részt vettek, vagy jártassággal rendelkeznek a munkaviszonyban álló foglalkoztatottakra vonatkozó alapvető bérügyviteli feladatokban.

A bérügyviteli feladatok során gyakran nemcsak munkaviszonyban állók, hanem munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyok eseteit is meg kell oldani, illetve egyéb jogcímű kifizetések eseteit is kezelni kell.

Nem lehet a bérszámfejtő programokra hagyatkozni, annak beállításához és használatához is szakértelemre van szükség. A téves adatfelvételért a program készítője nem tud felelősséget vállalni, ugyanakkor a következmények súlyosak lehetnek.

Az előadás-sorozat előadásai segítséget nyújtanak a jogviszonyok helyes meghatározásához, illetve összetettebb bérügyviteli feladatok elvégzéséhez, továbbá kitérünk a fogalmak helyes értelmezésére, alkalmazására és jelentőségük felismerésére.

III. Előadás-sorozat: Bérügyviteli feladatok folyamata belépéstől kilépésig (10 x 4 óra)

Ez az előadás-sorozat azoknak a kollégáknak, illetve bérprogrammal dolgozó – bérügyviteli képzettséggel nem rendelkező – könyvelőknek a számára ajánlott, akik az I. és II. Előadás-sorozaton részt vettek, vagy jártassággal rendelkeznek a munkavégzésre irányuló jogviszonyok általános bérügyviteli feladataiban.

A bérszámfejtő tapasztalattal rendelkező kollégák számára a III. Előadás-sorozat önmagában is segítséget nyújthat.

A bérügyviteli feladatok közül kiemelkedő fontosságú a beléptetési és a kiléptetési eljárás szakszerűsége. Nem kevésbé lényeges, hogy az évközi és év végi teendők ellátása, illetve az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak igénylése szintén a jogszabályi előírások betartásával történjék meg.

Az előadás-sorozat előadásain végigvesszük a bérügyviteli feladatok folyamatát a munkavégzésre irányuló jogviszony keletkezésétől a megszűnéséig, az évközi és év végi teendőket, illetve az ellátások igénylését, beleértve a feladatokra vonatkozó rendelkezéseket, határidőket, gyakorlati tudnivalókat, az iratok, igazolások elkészítését.

 

Önálló előadás- sorozatokról tájékoztatás

A Bérügyviteli a gyakorlatban – speciális területek című csoport előadás-sorozatai:

I. Előadás-sorozat: Munkavégzésre irányuló jogviszonyok és fogalmak, illetve a bérügyvitelt érintő jogszabályok rendszerezése, jelentőségük és hatásuk a gyakorlati bérügyviteli munkák során (5 x 4 óra)

II. Előadás-sorozat: Kiemelt bérszámfejtési feladatok elmélete és gyakorlata (6 x 4 óra)

III. Előadás-sorozat: Gyermekes dolgozók kiemelt bérügyviteli feladatai (4 x 4 óra)

IV. Előadás-sorozat: Kedvezmények a szociális hozzájárulási adó, a szakképzési hozzájárulás, személyi jövedelemadó és járulékok rendszerében (4 x 4 óra)

V. Előadás-sorozat: Gazdasági társaságok ügyvezetői és személyesen közreműködő tulajdonosai jogviszonyaira vonatkozó bérügyviteli ismeretek (6 x 4 óra)

VI. Előadás-sorozat: Bérügyviteli feladatok speciális szabályok alá tartozó gazdasági társaságoknál (2 x 4 óra)

VII. Előadás-sorozat: Bérügyviteli feladatok ellátása során készítendő kiemelt nyomtatványok elkészítésének és benyújtásának ismeretei (6 x 4 óra)

VIII. Előadás-sorozat: Többes jogviszonyok kiemelt szabályai (4 x 4 óra)

IX. Előadás-sorozat: Bérügyvitelhez kapcsolódó kiemelt feladatok elmélete és gyakorlata (5 x 4 óra)

Vissza a lap tetejére

3.3. Előadás-sorozatok tematikái

Általános nyomtatvány kitöltő (ÁNYK) program gyakorlati ismeretek kezdő bérszámfejtőknek c. előadás-sorozat tematikája (4 x 4 óra)

·          ÁNYK program rendszere, nyomtatványok telepítése, kitöltése

·          Biztosítottak bejelentésének elkészítése ÁNYK program használatával – alapvető esetek, példákkal

·          Havi adóbevallás és adatszolgáltatás elkészítése ÁNYK program használatával – alapvető esetek, példákkal

·          Egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak igényléséhez szükséges Foglalkoztatói igazolás elkészítése ÁNYK program használatával – alapvető esetek, példákkal

Egymásra épülő előadás-sorozatok tematikái

A Bérügyvitel a gyakorlatban – az alapoktól az általános szakmai jártasságig című csoport előadás-sorozatainak tematikái

 I. Előadás-sorozat: Munkaviszonyra vonatkozó legalapvetőbb ismeretek bérszámfejtők részére (5 x 4 óra)

·     Munkaviszonyra vonatkozó alapvető munkajogi szabályok, kiemelten:

        munkaszerződés kötelező elemei; munkaszerződésben nem szereplő feltételek esetén követendő eljárás,

        kötelező nyilvántartások áttekintése,

        munkavégzés alóli mentesülés (díjazással járó és nem járó esetei);

        szabadságra, betegszabadságra, szülési szabadságra, fizetés nélküli szabadságra vonatkozó szabályok (megállapítása, kiadása, nyilvántartása)

        próbaidő

        munkaviszony megszűnése, megszüntetése, felmondás (felmondási tilalom, felmondási védelem), felmentés, végkielégítés

        tört havi bérrész megállapítása

·      Munkaviszonyra vonatkozó kötelezettségek, levonások törvényi szabályai, járulékfizetési alsó határ, kiegészítő tevékenység

·      A munkavállalók Szja törvényben előírt, adóelőleg megállapításával kapcsolatos nyilatkozataira vonatkozó szabályok

·      Minimálbér és garantált bérminimum vonatkozó szabályai

·      Keresőképtelenség idejére járó juttatás fajtájának elbírálási szabályai (táppénz vagy betegszabadság; eljárás éven áthúzódó keresőképtelenség esetén)

·      Munkabér számfejtés alapesetei – egész havi, tört havi számfejtés (belépés, kilépés miatt), szabadság, fizetés nélküli szabadság, munkavégzés alóli mentesülés, keresőképtelenség (betegszabadság) kezelése, személyi jövedelemadó, adóalap és családi járulék kedvezmény, részmunkaidő (arányos szolgálati időre vonatkozó figyelemfelhívással) – jogszabályi előírások gyakorlati alkalmazása példák bemutatásával

·     Biztosítottak bejelentése, havi adóbevallás és adatszolgáltatás szabályai, alapvető esetei konkrét példával, nyomtatványok kitöltésének bemutatásával, a havi adóbevallás és adatszolgáltatás rendszerének összefüggése az állami adóhatósági adófolyószámlával

II. Előadás-sorozat: Munkavégzésre irányuló jogviszonyok általános bérügyviteli ismeretei (12 x 4 óra)

·          Gazdasági társaságok bérügyvitel szempontból kiemelt társasági jogi szabályai

·          Munkavégzésre irányuló jogviszonyokat szabályozó törvényeknek a bérügyviteli szempontból kiemelt szabályai

·     Munkaviszony – Mt. (az I. Előadás-sorozatra építve)                                                                         

·     Gazdasági társaságok tagjainak személyes közreműködése (tagsági jogviszony) – Ptk. társasági jogra vonatkozó különleges szabályai                                                                                                         

·     Munkavégzésre irányuló polgári jogi jogviszonyok (pl. megbízási jogviszony) – Ptk. vonatkozó szabályai

·          Munkavégzésre irányuló különféle jogviszonyokkal kapcsolatos fogalmak rendszerezése (Mt. – Ptk. társasági jog – Ptk. kötelmi jog / Szja, Tbj, Szocho, Flt, Art)

·     Különféle törvények bérügyvitellel kapcsolatos fogalmainak áttekintése, összehasonlítása, jelentőségük a bérügyviteli feladatok ellátása során

·     Önálló tevékenységet végző magánszemélyekkel kötött szerződésekre vonatkozó bérügyviteli szabályok

·     Nyugdíjasokra vonatkozó, 2012-től érvényes szabályok

·          Munkaviszony elhatárolása a megbízási jogviszonytól

·          Munkavégzésre irányuló különféle jogviszonyokra vonatkozó levonások, kifizetői kötelezettségek törvényi szabályai (Szja, Tbj, Szocho vonatkozó szabályai, az I. Előadás-sorozatra építve),

·          Szja előleg megállapításával összefüggő bérügyviteli szabályok

·      Szja előleg megállapításának munkavégzésre irányuló különféle jogviszonyokra vonatkozó szabályai

·      A magánszemélyek Szja törvényben előírt, adóelőleg megállapításával kapcsolatos nyilatkozataira vonatkozó bérügyviteli szabályok                                                                                                      

·          Munkavégzésre irányuló különféle jogviszonyok alapján kifizetendő jövedelmek számfejtése a jogszabályi háttér előzetes áttekintésével                                                                                                                 

·     Munkaviszony esetén – a bér alapeseteken túli esetei, végkielégítés, pótlékok számfejtése, elszámolása (az I. Blokk tudásanyagára építve)

·     Tagsági jogviszony esetén (főállású, kiegészítő tevékenységet folytató)

·     Megbízási jogviszony esetén

·     Felvett osztalék számfejtése

·     Ügyvezetői tiszteletdíj számfejtése tulajdonos és nem tulajdonos esetén

·          Magánszemély részére fizetett bérleti díj számfejtése

·          Jövedelem kifizetés napjának jelentősége

·          Bérügyvitel kapcsolata a könyveléssel, bérfeladás szerepe, összeállítása

·          Szocho kedvezmények és szakképzési hozzájárulás kedvezmények rendszerének átfogó áttekintése, összefüggéseik, számításuk

·          Biztosítottak bejelentése, havi adóbevallás és adatszolgáltatás különféle esetei konkrét példával, nyomtatványok kitöltésének bemutatásával (az I. Előadás-sorozatra építve)

III. Előadás-sorozat: Bérügyviteli feladatok folyamata belépéstől kilépésig (10 x 4 óra)

·      Beléptetéssel, kiléptetéssel kapcsolatos bérügyviteli feladatok, iratok, igazolások elkészítése

·      Jogviszony fennállása alatti bérügyviteli feladatok, iratok, igazolások elkészítése

·      Biztosítotti bejelentések, havi adóbevallás és adatszolgáltatás szabályai és alapvető esetei munkaviszony, társas vállalkozói jogviszony, megbízási jogviszony, egyéb kifizetések esetén, konkrét példákkal, nyomtatványok kitöltésének áttekintésével

·         Év végi bérügyviteli feladatok, nyomtatványok

·     Ellátások rendszere, igénylése (államkincstártól, illetve egészségpénztártól) nem kifizetőhely esetén

·     Az egészségbiztosítás keretében nyújtható ellátások rövid ismertetése

·     Egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak igénylése nem TB kifizetőhely foglalkoztató esetén, igénylések benyújtására vonatkozó szabályok, kiemelt nyomtatványok kitöltésének áttekintésével

·     Családtámogatási ellátások rövid ismertetése

·     Családtámogatási ellátások rendszere, rövid ismertetése, igénylésére vonatkozó szabályok, kiemelt nyomtatványok kitöltésének áttekintésével

Önálló előadás-sorozatok tematikái

A Bérügyviteli a gyakorlatban – speciális területek című csoport előadás-sorozatainak tematikái:

I. Előadás-sorozat: Munkavégzésre irányuló jogviszonyok és fogalmak, illetve a bérügyvitelt érintő jogszabályok rendszerezése, jelentőségük és hatásuk a gyakorlati bérügyviteli munkák során (5 x 4 óra)

·          Polgári Törvénykönyv (Ptk.) szerkezetének, szabályainak áttekintése bérügyviteli szempontból; gazdasági társaságok bérügyvitel szempontból kiemelt társasági jogi szabályai

·          Munkavégzésre irányuló jogviszonyokat szabályozó törvényeknek a bérügyviteli szempontból kiemelt szabályai

·     Munkaviszony – Mt.                                                                                                                            

·     Gazdasági társaságok tagjainak személyes közreműködése (tagsági jogviszony) – Ptk. társasági jogra vonatkozó különleges szabályai                                                                                                         

·     Munkavégzésre irányuló polgári jogi jogviszonyok (pl. megbízási jogviszony) – Ptk. vonatkozó szabályai

·      Munkavégzésre irányuló különféle jogviszonyokkal kapcsolatos fogalmak rendszerezése (Mt. – Ptk. társasági jog – Ptk. kötelmi jog / Szja, Tbj, Szocho, Flt, Art)

·     Különféle törvények bérügyvitellel kapcsolatos fogalmainak áttekintése, összehasonlítása, jelentőségük a bérügyviteli feladatok ellátása során

·      Munkaviszony elhatárolása a megbízási jogviszonytól

·      Munkavégzésre irányuló különféle jogviszonyokra vonatkozó levonások, kifizetői kötelezettségek törvényi szabályai (Szja, Tbj, Szocho vonatkozó szabályai)

·      Szja előleg megállapításával összefüggő bérügyviteli szabályok

·      Szja előleg megállapításának munkavégzésre irányuló különféle jogviszonyokra vonatkozó szabályai

·      A magánszemélyek Szja törvényben előírt, adóelőleg megállapításával kapcsolatos nyilatkozataira vonatkozó bérügyviteli szabályok                                                                                                      

II. Előadás-sorozat: Kiemelt bérszámfejtési feladatok elmélete és gyakorlata (6 x 4 óra)

·      Munkavégzésre irányuló különféle jogviszonyok alapján kifizetendő jövedelmek összetettebb számfejtési és bérügyviteli esetei a jogszabályi háttér előzetes áttekintésével                                                            

·     Munkabér pótlékok, pótlékátalány, munkaidőkeret kezelése, számfejtése, távolléti díj megállapításának szabályai, számítási példák

·     Felmondás, végkielégítés szabályai, számítási példák

·     Munkaidő-kedvezmények, munkavégzés alóli felmentés díjazással járó és nem járó esetei

·     Szabadság és betegszabadság megállapításának elméleti és gyakorlati kérdései; kezelése egyenlőtlen munkaidő beosztás (pl. munkaidőkeret) esetén, szabadság, betegszabadság nyilvántartása napban, órában

·     Társas vállalkozók elszámolása – havi átlagolás megszűnt szabályának jelentősége; számfejtés, igazolás kiállítása, szerepeltetés a havi adatszolgáltatásban

·     Megbízási jogviszony elszámolása önálló és nem önálló tevékenység esetén; számfejtés, igazolás kiállítása, szerepeltetés a havi adatszolgáltatásban

·     Felvett osztalék számfejtése – osztalék jóváhagyására vonatkozó szabályok bérszámfejtői nézőpontból; számfejtés, igazolás kiállítása, szerepeltetés a havi adatszolgáltatásban

·     Ügyvezetői tiszteletdíj számfejtése tulajdonos és nem tulajdonos esetén; számfejtés, igazolás kiállítása, szerepeltetés a havi adatszolgáltatásban

·     Magánszemély részére fizetett bérleti díj összetettebb eseteinek elszámolása; számfejtés, igazolás kiállítása, szerepeltetés a havi adatszolgáltatásban

III. Előadás-sorozat: Gyermekes dolgozók kiemelt bérügyviteli feladatai (4 x 4 óra)

·      Gyermekes és gyermeket váró dolgozókra vonatkozó speciális munkajogi szabályok

·      A várandósságtól a gyermek 23 éves koráig igénybe vehető ellátások rendszere, egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak, illetve családtámogatási ellátások igénylése, nyomtatványai

·      Gyermekes és gyermeket váró dolgozók által igénybe vehető személyi jövedelemadó alap és járulékkedvezmények, igénybevétel feltételeire vonatkozó szabályok, nyomtatványok

·      Gyermekes és gyermeket váró dolgozókra vonatkozóan a munkáltató által igénybe vehető kedvezmények, igénybevétel feltételeire vonatkozó szabályok

·          Apai pótszabadságra járó kereset és közterheinek megtérítésére vonatkozó szabályok, igénylés szabályai, nyomtatványa, példákkal

·          Szabadság megállapítása gyermek gondozása után visszatérő dolgozó esetén, példákkal

IV. Előadás-sorozat: Kedvezmények a szociális hozzájárulási adó, a szakképzési hozzájárulás, személyi jövedelemadó és járulékok rendszerében (4 x 4 óra)

·          Szociális hozzájárulási adó kedvezmények rendszere, fajtái, szabályai

·          Szociális hozzájárulási adó kedvezmények kapcsolata a szakképzési hozzájárulás kedvezménnyel

·          Személyi jövedelemadó-alap kedvezmények, járulékkedvezmények speciális szabályai

·          Szociális hozzájárulási adó, szakképzési hozzájárulás, továbbá személyi jövedelemadó alap- és adókedvezmények, járulékkedvezmények szerepeltetése a havi adatszolgáltatásban

·          Példák, számítások, buktatók

V. Előadás-sorozat: Gazdasági társaságok ügyvezetői és személyesen közreműködő tulajdonosai jogviszonyaira vonatkozó bérügyviteli ismeretek (6 x 4 óra)

·          Gazdasági társaságok ügyvezetők, ill. a társaság bevételszerző tevékenységében részt vevő tulajdonosok jogviszonyaira vonatkozó szabályai bérszámfejtési szempontból

·          Ügyvezetői tevékenység megkülönböztetése a tagsági jogviszonytól

·          Ügyvezetők, ill. a társaság bevételszerző tevékenységben részt vevő tulajdonosok lehetséges jogviszonyainak rendszerezése, az egyes esetek konkrét végigvezetése különös tekintettel a Biztosítottak bejelentései, havi adatszolgáltatási kötelezettség szempontjából

·          Egyszemélyes kft-k ügyvezetőjére, ill. a társaság bevételszerző tevékenységben részt vevő tulajdonosára vonatkozó különleges szabályok

·          Nyugdíjas ügyvezetők, ill. a társaság bevételszerző tevékenységben részt vevő tulajdonosok különleges szabályai

·          Ügyvezetők, ill. a társaság bevételszerző tevékenységben részt vevő tulajdonosok bérszámfejtési esetei számítási példák bemutatásával

·          Járulék nyilvántartás társas vállalkozó esetén, járulékfizetési alsó határ havi átlagolási szabálya megszüntetésének jelentősége, számítási példák bemutatásával

·          Tagi jövedelem elszámolása havonta és nem havonta történő jövedelem felvét esetén, kapcsolat a járulékfizetési alsó határral, számítási példák bemutatásával

VI. Előadás-sorozat: Bérügyviteli feladatok speciális szabályok alá tartozó gazdasági társaságoknál (2 x 4 óra)

·     Bérügyviteli feladatok speciális szabályok alá tartozó gazdasági társaságoknál – tagok által felvett jövedelem, osztalék, lehetséges jogviszonyok kezelése, szabályai

         egyszerűsített vállalkozói adó hatálya alá tartozó társaságokra vonatkozó különleges kérdések bérszámfejtői nézőpontból; számítási példák bemutatásával

         kisvállalati adó hatálya alá tartozó vállalkozásokra vonatkozó különleges kérdések bérszámfejtői nézőpontból; számítási példák bemutatásával

         kisadózó vállalkozásokra vonatkozó különleges kérdések bérszámfejtői nézőpontból; számítási példák bemutatásával

·     Végelszámolás, felszámolás alatt álló gazdasági társaságok tulajdonosaira, vezető tisztségviselőire vonatkozó szabályok

VII. Előadás-sorozat: Bérügyviteli feladatok ellátása során készítendő kiemelt nyomtatványok elkészítésének és benyújtásának ismeretei (6 x 4 óra)

·          Képviselő, meghatalmazott NAV regisztrálásának kérdései

·          Biztosítotti bejelentések, havi adóbevallás és adatszolgáltatás szabályai, kiemelt esetei munkaviszony, megbízási jogviszony, osztalék, egyéb kifizetések esetén, kedvezmények szerepeltetésének szabályaival, példákkal, nyomtatványok kitöltésének áttekintésével

·          Ügyvezetők, ill. a társaság bevételszerző tevékenységben részt vevő tulajdonosok jogviszonyainak biztosítotti bejelentése, havi adóbevallási és adatszolgáltatási kötelezettség, példákkal, nyomtatványok kitöltésének áttekintésével

·          Biztosítotti bejelentés helyesbítése, törlése, változás bejelentése, példákkal

·          Havi adatszolgáltatás önellenőrzése, helyesbítése, javítása, példákkal

·          Egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak igénybe vételéhez nem kifizetőhely foglalkoztató esetén szükséges Foglalkoztatói igazolás elkészítésének és benyújtásának szabályai, kiemelt nyomtatványok kitöltésének áttekintésével, példákkal, elektronikus benyújtáshoz szükséges regisztrációs eljárás menete, nyomtatványa

·          Családtámogatási ellátások igénylő lapjai elkészítésének és benyújtásának szabályai, nyomtatvány kitöltésének bemutatása, példák

VIII. Előadás-sorozat: Többes jogviszonyok kiemelt szabályai (4 x 4 óra)

·          Többes jogviszonyokra vonatkozó szabályok elméleti áttekintése, rendszerezése

·          Többes jogviszonyok eseteire vonatkozó közterhek, levonások megállapításának rendszere

·          Bejelentés, havi adóbevallás és adatszolgáltatás többes jogviszonyok esetén

·          Járulékfizetési alsó határ alkalmazásának esetei többes jogviszonyok esetén

·          Szociális hozzájárulási adó legkisebb előírt összeg alkalmazásának esetei többes jogviszonyok esetén       

·          Speciális adók, amelyek fizetési kötelezettségeket váltanak ki

·          Főállású kisadózó megítélése többes jogviszonyok esetén

·          Társas vállalkozónak minősülő ügyvezetőkre vonatkozó szabályok

IX. Előadás-sorozat: Bérügyvitelhez kapcsolódó kiemelt feladatok elmélete és gyakorlata (5 x 4 óra)

·          Letiltások szabályai

·          Költségek, költségtérítések elszámolási szabályai

·          Nem pénzben nyújtott juttatások (korábbi nevén természetbeni juttatások)

·          Megszakítás, szünetelés, kieső idő a biztosításban, és jelentőségük

·          Rehabilitációs hozzájárulás

·          Egyszerűsített foglalkoztatás szabályai

·          Nyugdíjas státuszt elvesztő biztosítottakra, vállalkozókra vonatkozó szabályok

·          Keresőtevékenység korlátozásának esetei, szabályai (pl. megváltozott munkaképességűekre, nyugdíjasokra vonatkozó szabályok)

Vissza a lap tetejére

4. Tervezett előadások:

        Többes jogviszonyok kezelése a gyakorlatban – különös tekintettel a speciális adózást választó vállalkozásokra

Figyelemfelhívás az előadás témájával kapcsolatban:

A gyakorlatban számos problémát vet fel, amikor a vállalkozások alkalmazottai, tagjai egyidejűleg munkaviszonyban is állnak, vagy más társaságban tulajdonosok, egyéni vállalkozók, nyugdíjasok. 

Különös figyelmet igényelnek a speciális adózást választott kisadózó és kisvállalati adó hatálya alatti vállalkozások. 

Problémát jelenthet, hogy többes jogviszony esetén

- milyen közterhek és levonások terhelik az adott jogviszonyban elért jövedelmet, 

- mely esetekben kötelező a biztosított bejelentés (T1041), illetve havi adóbevallás és adatszolgáltatás (08), illetve hogy

- mikor kell a járulékfizetési alsó határ szabályát alkalmazni, 

- a speciális adók mely fizetési kötelezettségeket milyen esetben váltanak ki, 

- mely többes jogviszony esetén minősül főállású kisadózónak, és mely többes jogviszony esetén nem minősül főállású kisadózónak a vállalkozó.

Az előadás során elméletben és gyakorlati példákon keresztül tekintjük át a témákat, továbbá foglalkozunk a társas vállalkozónak minősülő ügyvezetők speciális kérdéseivel és áttekintjük a tevékenységért díjazásban nem részesülő tulajdonosok helyzetét.

        Kisvállalkozások nyugdíjas tulajdonosainak lehetséges jogviszonyai, biztosítás elbírálása, közterhek megállapításának szabályai, számítása példákkal

Figyelemfelhívás az előadás témájával kapcsolatban:

Számos esetben nincsenek tisztában a tulajdonosok, ügyvezetők azokkal a választási lehetőségekkel, amelyekkel a kisvállalkozás alapításával, működésével kapcsolatosan élhetnének, igaz ez a jogviszony megválasztására is. Jó választással jelentős gazdasági előnyhöz juthatnak a vállalkozások, ugyanakkor egy-egy hátrányos döntés megváltoztatása komoly anyagi áldozatok árán nagy nehézségekkel történhet meg.

Amennyiben társas vállalkozói jogviszony jön létre, akkor annak óriási jelentősége van, hogy saját jogú nyugdíjasnak minősülnek-e a tagok.

Körültekintően kell megállapítani a nyugdíjas minősítést, mert 2012. január 1-jén a nyugdíjasok nagy hányada elveszítette a nyugdíjas státuszt, annak ellenére, hogy a juttatást korábbi összegben esetleg továbbra is kapják! Ha abba a körbe tartoznak a tulajdonosok, akik elvesztették a saját jogú nyugdíjas státuszt 2012. január 1-jén, és jelenleg sem minősülnek saját jogú nyugdíjasnak, akkor a társas vállalkozói jogviszony alapján biztosítottnak minősülnek.

A gyakorlatban óriási a bizonytalanság ebben a kérdésben a kollégák körében (is), sok a félreértés, és sajnos tetemes adó és járulékhiányt lehet igen rövid idő alatt felhalmozni!

További tervezett előadások témái:

        Gazdasági társaságok tulajdonosainak részvétele a bevételszerző tevékenységben, illetve ügyvezetést ellátó tulajdonosok jogviszonyainak rendszerezése

        Kisvállalkozások társasági jogi szabályait érintő változások az új Polgári Törvénykönyv hatályba lépésétől – különös tekintettel az egyszemélyes társaságok ügyvezetőinek lehetséges jogviszonyát érintő változásra

        Családi kedvezmény, családi járulékkedvezmény rendszere, számítása példákkal, igénybe vételének buktatói

        Szociális hozzájárulási adó kedvezmények rendszere, számítása példákkal, igénybe vételének buktatói, kapcsolata a szakképzési hozzájárulás kedvezmények rendszerével

Vissza a lap tetejére